Header-inner

راهنمای تور

161 16-اسفند-1400

راهنمای تور کیست ؟ و چه کاری انجام می دهد؟ شغل راهنمای تور یکی از متنوع ترین شغل‌های جهان است و راهی برای دیدن جهان ، آشنایی با فرهنگ و تاریخ کشورها ست.

محل کار راهنمای تور، محیط تاریخ و طبیعت و موزه‌ها و رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری است. تفاوت راهنمای تور و مجری تور در این است که مجری تور یا آژانس مسافرتی برنامه ریزی و فروش تور و بازاریابی و هماهنگی هتل و پرواز و اتوبوس و ... را انجام می‌دهد و راهنمای تور است که مسافر را در طول سفر باید اداره کند و در نهایت توانایی راهنمای تور است که موجب می شود مسافر راضی از یک سفر جذاب باز گردد. راهنمای تور باید بتواند ارتباط موثر و حرفه ای با مسافران تور ایجاد کند، همدلی و درک قوی از شرایط مسافران داشته باشد. قصه گویی و افسانه سرایی از توانایی های راهنمای تور است که مسافران را در طول مسیر سفر سرگرم می‌کند.

راهنمای تور در دوره آموزشی راهنمایان تور با درس‌های زیر آشنا می‌شود و می‌بایست بتواند از این تجربیات در اجرای تور استفاده نماید:

شناخت اماکن تاریخی ایران، جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی، معماری ایران و جهان، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی، آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، زبان تخصصی راهنمایان تور، اکو توریسم و طبیعت گردی ، شناخت صنعت گردشگری، فنون و مهارت های تور گردانی، شناخت موزه ها ، شناخت روحیات ملل، بهداشت سفر و کمک های اولیه ، الگوی رفتاری

قدرت رهبری راهنمای تور همیشه مثال زدنی است، حفظ محیط زیست و باور احترام به همه فرهنگ‌ها از جمله وظایف راهنمای تور است، ابتکار و خلاقیت در سرگرم کردن مسافران باعث می شود که سفر خسته کننده نشوند. سفر است و هر لحظه ای داستانی دارد، کنترل استرس برای راهنمای تور خیلی مهم است و او می بایست تا حدودی به اطلاعات پزشکی سفر آشنایی داشته باشد تا مشکلات احتمالی مسافران را بشناسد.

برخی راهنمایان گردشگری همیشه در یک مکان توریستی حضور ثابت دارند و این نوع راهنمایان به نام راهنمایان تخصصی موزه ها و جاذبه های گردشگری  یک منطقه شناخته می‌شوند.


فن بیان بالا ، روابط عمومی قوی ، صداقت ، نظم ، قاطعیت ، مسئولیت پذیری ، دانش و علاقه خیلی فراوان از ویژگی های متمایز راهنمای تور نسبت به دیگران است.

مسافران شاید سالی یک یا دو و به ندرت بیشتر با تور سفر کنند، وقت شناسی و در عین حال انعطاف پذیری راهنمای تور برای مسافران جذاب است و اینها باعث رضایت مسافران می شود. تنها در صورت است که سفر مجدد با آژانس مسافرتی را در آینده نیز تکرار خواهند کرد.

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی انتخاب طلایی امیدوار است با استفاده از راهنمایان تور مجرب لحظات به یادماندنی را برای شما به ارمغان آورد.

 

راهنمایان تور به چند دسته تقسیم می شوند.

  1. راهنمای همراه گروه گردشگران: که از مبدا و آغاز سفر تا انتها مسافران را همراهی کرده گاه وظیفه مترجمی ایشان را نیز برعهده دارد. این راهنما به طور متعارف وظیفه هماهنگی و برنامه ریزی امور مسافران در مقصد را به نمایندگی از آژانس مسافرتی عرضه کننده تور در مبدا برعهده دارد.
  2. راهنمای محلی: که گروه را در مقصد تحویل گرفته و همراهی می‌کند. وظیفه این راهنما، همراهی تور حین بازدیدها است. گاه چنین راهنمایی تنها ساعاتی از روز را با تور همراهی می‌کند و حتی ممکن است به هنگام صرف غذا نیز در کنار تور نباشد. البته بدیهی است در چنین مواردی تور دارای یک راهنمای سفر همراه هم است که از مبدا آن را همراهی می‌کند.

 

  1. راهنمای آزاد: یکی دیگر از انواع راهنمای تور، راهنمایان آزاد (Freelance) هستند. این راهنمایان تور، به صورت آزاد تورها را مدیریت می‌کنند و به ازای هر توری که بگردانند از آژانس مسافرتی مبلغی دریافت می‌کنند. برخی از این تورگایدها به صورت خصوصی نیز کار می‌کنند که در ازای ساعت یا تعداد روز و وقتی که گذاشته باشند، هزینه‌ای دریافت خواهند کرد. برخی از راهنمایان تور آزاد که برای شرکت‌های گردشگری مطرح کار می‌کنند، از دانشجویانی هستند که درآمد خود را از طریق کمک مسافران به صورت دلخواه تامین می‌کنند و کمپانی مبلغی به آنها نمی‌پردازد. این نوع از راهنمایان گردشگری در کشورهای اروپایی مرسوم‌تر هستند.

به همه اینها باید راهنمایانی که در اماکن و سایت‌های مورد بازدید مستقر هستند و اغلب در استخدام نهادهای متولی گردشگری هستند را هم افزود.، نظیر این که با ورود به باغ موزه چهلستون با راهنمایان مستقر در بنا مواجه می‌شوید که در استخدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند.

  1. راهنمای تور گشت شهرییکی از اصلی‌ترین انواع راهنمای تور، راهنمای تور گشت شهری است. همانطور که از نام آن پیداست، این راهنمای تور توریست‌ها را در شناخت بیشتر شهری که به آن وارد شده‌اند راهنمایی می‌کند. دیدن خیابان‌های تاریخی، مساجد، پل‌ها و اماکن خاص فرهنگی و ارائه توضیحاتی از پیشینه این مجموعه‌ها از جمله وظایف راهنمای تور شهری است.

 

  1. راهنمایان موقت: نوع دیگری از راهنمایان تور، راهنمایان موقت هستند. در همکاری راهنمایان تور با آژانس‌های مسافرتی ممکن از این نوع راهنمای تور نیز استفاده می‌شود. این راهنمایان، به طور تخصصی بر یک امر تمرکز دارند. برای مثال موزه‌ای خاص را به خوبی می‌شناسند، یا معماری معبد یا مسجدی را از برند. در نتیجه راهنمای تور اصلی یا آژانس مسافرتی برای بازدید از مکان خاص، از راهنمایان موقت کمک میگیرند.
  2. راهنمایان مربوط به گشت ساحلی: نوع دیگری از انواع راهنمای تور، راهنمای مربوط به گشت ساحلی است. این راهنما معمولا بر روی یک قایق یا کشتی تفریحی کار می‌کند و جاذبه‌های گردشگری و طبیعی ساحل‌ها را به مسافرین نشان می‌دهد. اطلاع از پوشش طبیعی، بافت ساحلی و تاریخچه بندرها اهمیت فراوانی برای این نوع از تورلیدرها دارد.

 

  1. راهنمایان تور طبیعت‌گردی و ماجراجویانه: نوع پرمخاطره‌تر از انواع راهنمای تور، راهنمای تورهای ماجراجویانه است. این لیدرها چه برای گشت جنگلی در آفریقا باشد چه برای کوهنوردی قله‌های خاص، می‌بایست علاوه بر اطلاعات، دارای تخصص حرفه‌ای ورزشی و قدرت بدنی نیز باشندمسئولیت جان مسافران در این گونه تورها با راهنمای تور است. انواع تورهای طبیعت‌گردی، سفر با دوچرخه و تورهای کوهپیمایی از جمله این تورها هستند.

 

 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط