Header-inner
جاذبه های گردشگری دنیا

جاذبه های گردشگری دنیا

148 19-اسفند-1400

جاذبه‌های گردشگری به پدیده‌هایی گفته می‌شود که با انواع مختلف خود، از مراکز جلب مسافران به‌حساب می‌آیند و پیامدهای فرهنگی و اقتصادی ویژه و قابل‌توجهی را به‌همراه دارند. به طور کلي، دو گروه جاذبه وجود دارند: جاذبه هايي که توسط بشر به وجود آمده اند و جاذبه هايي که طبيعت در اختيار ما قرار داده است.

از مشهور ترین جاذبه های گردشگری دنیا نظیر برج ایفل، اهرام مصر و استون هنج، باغ های طبیعی و موضوعی ، کلیساها و ... می باشند.

برخی جاذبه های گردشگری را در ادامه معرفی خواهیم کرد :

شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود. به خاطر منحصر بودن هم از ظاهر و هم از نظر فرهنگی، شهر ممنوعه چین هم در بین چینی ها و هم توریست ها بسیار مشهور است به طوری که سالانه حدود ۱۴ میلیون بازدید کننده دارد
این شهر مجموعه ای از قصرهای سلطنتی و زیبا است که روزگاری محل زندگی امپراطورهای چین بوده است و چون ورود افرادی غیر از خاندان امپراطور به آن ممنوع بوده، نام «شهر ممنوعه» روی آن گذاشتند. این شهردرسال ۱۴۰۶ ساخته شده است. در این مجموعه سه قصر معروف و باستانی وجود دارد که محل اعمال قدرت امپراطورها و اجرای مراسم های بزرگ بوده است.

از لحاظ معماری شهر ممنوعه در مساحتی ۷۲ هکتاری به شکل مستطیل در اندازه های ۹۶۱ متر طول و ۷۵۳ متر عرض ساخته شده است و دیواری ده متری آن را احاطه کرده است، رودخانه ای به منظور حفاظت نیز در بیرون این دیوار جاریست. رنگ ها و تزئینات به کار رفته در قصرهای شهر راوی داستان ها و عقایدی بوده اند. یه طور نمونه رنگ زرد که نماد امپراطور بوده است  که در سقف ها قابل مشاهده است و رنگ قرمز نماد شادی بوده است که بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.  

باغ گل معجزه دبی

در  بیابان داغ و سوزان دبی، باغی بزرگ و وسیع با هزاران گل در انواع مختلف وجود دارد ، که در سال ۲۰۱۳ همزمان با ۱۴ فوریه (روز عشق) افتتاح شد، که لقب بزرگترین باغ گل دینا را به خود اختصاص داده است. فضایی بسیار شگفت انگیز که عطر گلهای مختلف در سراسر آن به مشام می رسد ،تکه ای از بهشت با چشم اندازی فوق العاده که تعجب همه را برانگیخته است. همچنین  باغ پروانه بزرگی از کمیاب ترین و بهترین پروانه های دنیا در این باغ وجود دارد  که از برترین  باغ های پروانه ی جهان محسوب می شود آن راه به یکی ازمنحصر به فرد ترین جاهای دیدنی دبی تبدیل کرده است. جالب است بدانید که هر سال تعداد گل ها و آرایش آن ها تغییر می کند و دلیلش هم این است که مدیر این مجموعه توریستی بر این باور است که در صورتی که بازدیدکنندگان با صحنه های تکراری مواجه شوند از اهمیت این مجموعه در ذهنشان کاسته می شود و آن تازگی اولیه را برایشان ندارد.

از جمله جوایزی که باغ گل معجزه ی دبی دریافت کرده جایزه ی گاردن توریسم در سال ۲۰۱۵ به واسطه خلق یک باغ نوین و ثبت رکورد در گینس به منظور گل آرایی بلندترین مجسمه ی دنیا است.

باغ گل معجزه دبی با توجه به شرایط آب و هوایی دبی در تابستان تعطیل است بهترین زمان بازدید از باغ گل معجزه ی دبی بهار و زمستان است. این باغ از اواسط ماه خرداد تا اواخر شهریور تعطیل می باشد، ممکن است گاهی تعطیلی ها به پاییز هم بکشد. بنابراین بهتر است برنامه سفر خود را در بهار و زمستان قرار داده تا از این باغ معجزه آسای ساخته بشر هم بازدید نمایید.

مسجد ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه که در زبان ترکی به معنی «خِرَد مقدس» یا حکمت خداوند است، در اصل یک کلیسای جامع متعلق به قرن ششم در قسطنطنیه (استانبول امروزی) بوده است. این بنا در زمان امپراطوری عثمانی تبدیل به مسجد شد. قدمت زیاد این بنا باعث شده دیوارهای آن شاهد مراسمات زیادی باشند. امپراطورها در اینجا تاجگذاری و پیروزی ها در این مکان جشن گرفته می شدند. همچنین تا به امروز، گنبد آن به عنوان بزرگترین گنبد جهان شناخته میشود.

گردشگران نمای مسجد ایاصوفیه استانبول را به‌عنوان تصویری معروف از این شهر در ذهن دارند و بسیاری ایاصوفیه را نماد ترکیه می‌دانند. مسجد ایاصوفیه که در منطقه سلطان احمد استانبول قرار دارد، با قبه‌ها و مناره‌های بلندش، یکی از مهم‌ترین دیدنی‌ های استانبول است و در تمام روزهای سال گردشگران و توریست‌ها را به خود جذب می‌کند.

 

این مطلب در حال تکمیل است .......


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید