Header-inner
گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی

148 21-اسفند-1400

گردشگری درمانی

گردشگری درمانی که آن را با عناوینی مثل توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نیز یاد می‌کنند تعاریفی گوناگون دارد.

بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری(WTO)، به استفاده از هرگونه خدمات درمانی در مکانی بیرون از محل سکونت فرد که موجب بهبود یا افزایش سلامتی و بهتر شدن روحیه فرد شود، توریسم درمانی گفته می‌شود. جالب است بدانید که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی(WHO)،  تا سال ۲۰۱۱ میلادی، مقوله توریسم درمانی سالانه در حدود ۵۰ میلیارد دلار برای کشورهایی که میزبان بوده‌اند، سودآور بوده و این مسئله برای ایران هم صدق می‌کند. ایران در حال حاضر توانسته در زمینه گردشگری پزشکی جایگاه نسبتا خوبی را در میان کشورها به دست آورد، اما گسترش این امر نیاز به همکاری بیشتری دارد.

در ایران، متولیان گردشگری سلامت سه نهاد: وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت بهداشت و درمان و وزارت امور خارجه هستند.

انواع گردشگری درمانی و سلامت

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism): در این نوع از گردشگری سلامت، فرد برای حفظ و تقویت سلامتی و روحیه خود و برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می‌شود. معمولا این گردشگران، بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره‌مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی‌ها، تنش‌ها و آلودگی‌های زندگی شهری هستند.

گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism): گردشگری طبیعت درمانی به معنای مسافرت افراد به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی (آب های معدنی، نمک، لجن و ...) برای درمان برخی بیماری ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشک صورت می گیرد.

گردشگری پزشکی (Medical Tourism): این نوع از گردشگری عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک‌آپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد. توریسم درمانی مهم‌ترین و حساس‌ترین نوع گردشگری است زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت انسان ارتباط دارد.

گردشگری پزشکی در ایران

ایران یکی از کشورهای زیبا و توریست پذیر است که به دلیل وجود سابقه پزشکی درخشان، از جمله دانشمند مشهور ایرانی، بوعلی سینا ، جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر، تنوع قومی و جغرافیایی خاص، مراکز بهداشتی شناخته شده و پیشرفته، به مقصدی استثنایی برای مردم کشورهای منطقه تبدیل شده است. صنعت گردشگری در ایران به یکی از صنایع پررونق در دهه های اخیر بدل گشته و افراد زیادی سالانه برای اهداف تفریحی، تحصیلی و درمانی به ایران سفر می‌کنند.

ایران به طور میانگین سالانه توانایی جذب بیش از یک میلیون توریست پزشکی را دارد و این یعنی بیش از هفت میلیارد دلار به واسطه این صنعت وارد کشور خواهد شد. محقق شدن این مسئله نیازمند انجام اقداماتی همانند تسهیل مقدمات ورود توریست به کشور، معرفی مراکز درمانی خوب و نظارت بر آن‌ها است.

گردشگری سلامت که اکنون به یکی از سودآورترین صنایع در جهان تبدیل شده است، شامل انواع روش‌های درمانی از جمله روش‌های درمانی مدرن پزشکی، طب سنتی، استفاده از آب‌های معدنی و حتی گِل درمانی است.

استان‌های بسیاری در کشور ما از نظر کادر و تجهیزات درمانی مجهز هستند و البته برخی استان‌ها هم از نظر آب‌وهوا و شرایط اقلیمی در موقعیت مناسبی قرار دارند که برای افراد مربوط به حوزه گردشگری تندرستی مناسب است. در حالت کلی، بهترین استان‌ها برای گردشگری پزشکی در ایران را می‌توان استان‌های یزد، مازندران، گیلان، تهران، خراسان رضوی، ایلام، فارس و اردبیل دانست.

گردﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ و ﺗﻮرﯾﺴﻢ درﻣﺎﻧﯽ ﯾﮑﯽ از ﺣﻮزه ﻫﺎﯾﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻧﻘﺸﯽ ﺑﺴﺰا در ﺟﻬﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮی اﯾﻔﺎ ﻧﻤﺎﯾﺪ و داﻣﻨﻪای ﺑﺴﯿﺎر ﮔﺴﺘﺮده را ﺷﺎﻣﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این شاخه از گردشگری به‌طور کامل آشنا شوید.

اهداف گردشگری سلامت در ایران

 • ناباروری
 • دیالیز
 • دندانپزشکی
 • جراحی قلب و چشم
 • بیماری‌های مرتبط با سرطان
 • جراحی زیبایی و پلاستیک

برخی از عمل های زیر شاخه جراحی پلاستیک به شرح زیر هستند که در محیطی تماماً تخصصی و توسط پزشکان حاذق و با تجربه ایرانی انجام می شوند.

لیپوساکشن:

برخی از افراد زیر گردن و چانه خود چربی اضافی دارند و افراد از آن ناراضی هستند. آن ها می توانند با استفاده از لیپوساکشن، این چربی ها را بردارند و از شرشان خلاص شوند.

اتوپلاستی:

از دیگر مشکلات افراد شکل نازیبای غضروف های گوش است که احساس بدی به افراد می دهد. آن ها می توانند با عمل جراحی پلاستیک زیبایی و اتوپلاستی این غضروف ها را بازسازی کنند تا ظاهر بهتری داشته باشند.

سیتوپلاستی:

به این عمل جراحی پیوند بینی نیز گفته می شود. در این عمل غضروف ها و استخوان های داخل و خارج بینی مورد عمل جراحی قرار می گیرند تا ظاهر بهتری به آن بدهد.

برولیفت:

 وجود چروک روی پیشانی از دیگر مشکلات افراد است که می تواند با عمل جراحی زیبایی آن را درمان کرد. همچنین می توان با استفاده از برولیفت به ابروهای ظاهر بهتری داد.

جراحی پلک:

افتادگی پلک از جمله مشکلاتی است که در بیشتر موارد با افزایش سن به وجود می آید و باعث می شود زیبایی چشم از بین برود. جراحی پلک می تواند افتادگی پلک بالا و یا پایین را درمان کند.

ایمپلنت چهره:

ایمپلنت چهره شامل برجسته سازی لب، گونه و … می باشد که زیبایی افراد را دو چندان می کند.

بازسازی پوست:

مشکلات پوستی از قبیل سوختگی، زدگی و …می تواند با عمل زیبایی درمان شود. صاف نمودن و بازسازی پوست با استفاده از لیزر یکی از بهترین روش های درمان در این زمینه می باشد.

مراقبت های قبل از عمل جراحی پلاستیک زیبایی

قبل از انجام این عمل های زیبایی حتما باید با پزشک خود به طور مفصل صحبت کنید تا در مورد نحوه ی انجام آن و نتیجه ی آن اطلاعات دقیقی داشته باشید. پزشک معالج همچنین باید با شما در مورد مزیت های این کار، ریسک ها و هزینه های آن صحبت کند تا شما با آگاهی کامل این روش جراحی را انتخاب کنید. عمل های زیبایی ممکن است برای برخی از افراد در چندین مرحله انجام شود. شما باید اطلاعات دقیقی در مورد تعداد دفعات آن و زمان آن ها داشته باشید تا با آماده سازی قبلی با آن رو برو شوید.

برای انجام عمل جراحی پلاستیک زیبایی ممکن است لازم باشد تا در خوردن برخی از دارو ها و مواد غذایی پرهیز کنید. به همین سبب در این باره نیز قبل از انجام عمل باید با پزشک خود صحبت کنید تا محدودیت های احتمالی را به شما یادآور شود.  به طور مثال افرادی که دخانیات مصرف می کنند باید حتما دو هفته قبل از انجام عمل جراحی پلاستیک زیبایی آن را کنار بگذارند تا بتوانند نتیجه ی دلخواه را از آن بگیرند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پلاستیک زیبایی

یکی از مهم ترین عوامل برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه از انجام عمل جراحی پلاستیک زیبایی، مراقبت های بعد از آن می باشد. در صورتی که شما به خوبی مراقبت های لازم را انجام می دهید می توانید نتیجه ی بهتری بگیرید. از جمله این امور میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • اگر بعد از عمل جراحی پلاستیک زیبایی، قسمت خاصی از شما دچار کبودی شد به هیچ عنوان از آسپرین استفاده نکنید زیرا آسپرین می تواند منجر به خونریزی و یا کبودی بیشتر شود. تنها در صورت ادامه دار بودن آن به پزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر ورزشکار هستید باید حدود یک ماه از تمرینات خود دوری کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. ورزش های تماسی و وزنه برداری از ورزش هایی است که به هیچ عنوان نباید انجام دهید.
 • اگر درد و آماس دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید تا دارو هایی برای شما تجویز کند. به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک از دارو های مسکن نکنید زیرا ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورد.
 • تمرینات هوازی برای دو هفته باید کنار گذاشته شود تا افراد سلامتی خود را دوباره باز یابند.

بخش پوست، مو ، زیبایی و لیزر

تمام خدمات قابل ارائه در این بخش در محیطی لوکس و مدرن با استفاده از جدیدترین متد های روز دنیا ، شیوه های نوین درمانی  و طبق استاندارد های جهانی در این حوزه انجام می پذیرد.امروزه روش های بسیاری برای جوان کردن پوست و برطرف کردن تغییر رنگ و افتادگی پوست صورت، رفع عیوب و ... ابداع شده است.

خدمات قابل ارائه:

 • بوتاکس
 • مزوتراپی صورت
 • مزوتراپی موی سر
 • مزونیدلینگ صورت جهت رفع جای جوش ، لک، آکنه، رفع منافذ باز صورت و ...
 • میکرودرم جهت پاکسازی پوست
 • تزریق فیلر و ژل( خط خنده، گونه، چانه، فک، زیر چشم و ...)
 • خالبرداری
 • لیزر جهت رفع موهای زائد
 • کربوکسی ترابی

این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

نظر خود را ثبت کنید

برای ثبت نظر لازم است که وارد حساب کاربریتان شوید ، برای ورود کلیک کنید