Header-inner
آشنایی با بلغارستان

آشنایی با بلغارستان

385 23-شهریور-1399
آشنایی با بلغارستان
آشنایی با بلغارستان

نام بلغارستان از کلمه‌ بلغار به معنی پوست‌های رنگین خوشبوی موجدار و پارچه‌ محکمی که آب پس نمی دهد گرفته شده است. بلغارها، مردمان چادرنشینی بودند که در قرن هفتم میلادی سرزمین اسلاوها را فتح کردند و با آنان ادغام شدند.

 پایتخت بلغارستان: صوفیا

صوفیا یا صوفیه پایتخت کشور بلغارستان است. ارتفاع متوسط صوفیا از سطح دریا 550 متر است. در قسمت شمالی آن کوه بالکان و در قسمت جنوبی آن کوه‌های ویتوشا و لولین واقع شده‌اند. آب و هوای صوفیا قاره‌ای و معتدل است. در پایتخت آن چشمه‌های آب معدنی فراوانی مانند، گورنابانیا، اوفچا کوپل، بانی باشی و بانکیا قرار دارد. کوه‌های ویتوشا محل ورزش‌های زمستانی است.
 نام اول صوفیا تا قبل از سال 441 میلادی سردیکا بود. در قرن‌های چهارم و پنجم میلادی کشور بلغارستان اشغال و شهر سردیکا ویران شد. پادشاه بیزانس در سال 441 با خارج ساختن بلغارستان از میان قوم هون دوباره شهر سردیکا را ساخت و نام آن‌ را تریادتسا گذاشت.
  

آب و هوای بلغارستان

 

آب و هوای بلغارستان معتدل و بارانی است. این کشور زمستان‌های سرد، همراه با بارش متناوب باران دارد. باید بدانید که بلغارستان در جنوبی‌ترین بخش از تقسیمات آب و هوایی منطقه اروپا واقع است. این کشور از طرف غرب تحت تأثیر دریای آتلانتیک است. آب و هوای اروپای مرکزی و شرقی نیز از ناحیه شمال غربی و شرقی، بلغارستان را تحت نفوذ خود قرار می‌دهد. آب و هوای بلغارستان به‌طور معمول به آب و هوای اروپا وابسته است. آب و هوای مناطق کوهستانی با ارتفاع بیش از 1000 متر، به نسبت به آب و هوای دیگر مناطق این کشور متفاوت است. در این مناطق وزش باد، بارش باران و برف بیشتر است.

 

ملاحظات جغرافیایی بلغارستان

 

بلغارستان با 912,110 کیلومتر مربع وسعت، در بخش شرقی نیمکره شمالی، جنوب شرقی قاره اروپا، غرب دریای سیاه و نیمه شرقی شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور که حدود 22 درصد از منطقه بالکان را شامل می‌شود، با رومانی در شمال، صربستان و مقدونیه در غرب و ترکیه و یونان در جنوب هم‌مرز است.

 

 

ملاحظات تاریخی بلغارستان

 

نام بلغارستان از کلمه‌ بلغار به معنی پوست‌های رنگین خوشبوی موجدار و پارچه‌ محکمی که آب پس نمی دهد گرفته شده است. بلغارها، مردمان چادرنشینی بودند که در قرن هفتم میلادی سرزمین اسلاوها را فتح کردند و با آنان ادغام شدند. با گذشت زمان بلغارها زبان اسلاوها را آموختند و به این ترتیب کشور بلغارستان را بنا نهادند. سرزمین فعلی بلغارستان که در سال660 میلادی به تصرف گروهی از بلغارهای شرقی در آمد، همان تراکیا و موئیای قدیم است که پس از ادغام با اسلاوها، در قرون نهم و دهم، مسیحیت در این سرزمین رواج یافت.
 کشور بلغارستان از اوایل قرن یازدهم تا اواخر همان قرن مستعمره‌ امپراتوری بیزانس بود، اما چندی بعد خود به امپراتوری تبدیل و در سال 1330 میلادی خراج‌گزار صربستان شد؛ تا این که در سال 1396 میلادی، در زمان سلطان بایزید، عثمانی‌ها آن را تصرف کرده و به خاک خود ضمیمه نمودند. از این زمان به بعد آزار مسیحیان بلغاری توسط عثمانی‌ها آغاز شد. در طی حدود 5 قرن سلطه عثمانی‌ها بر این خطه، مردم بلغارستان بارها شورش کردند. از جمله این شورش‌ها می‌توان به شورش سال 1875 و 1876 به رهبری گئورگی بنکوفسکی و پانایوت وولوف اشاره نمود که به شدت سرکوب شد. در نهایت بلغارستان درسال 1878 از حکومت عثمانی مستقل شد. با امضای قرارداد سان استفانو در تاریخ 3 مارس 1878 کشور بلغارستان دوباره تشکیل شد ولی این پیمان در کنگره برلین مورد تجدید نظر قرار گرفت و بلغارستان در سه بخش بلغارستان شمالی، روملیای شرقی و مقدونیه شکل گرفت.

همه بخش‌های سه‌گانه‌ این کشور تا مدت‌ها تحت نفوذ عثمانی‌ها بودند، تا این که اولین پادشاه بلغارستان، بنام الکساندر باتنبرگی، روملیای شرقی را تصرف و به خاک خود ضمیمه کرد. جانشین او فردیناند ساکس کوبورگ کوتا که عنوان تزار را برای خود برگزید، در سال 1908میلادی، بلغارستان را به طور کامل مستقل اعلام کرد. ادعای صربستان بر ناحیه مقدونیه به جنگ‌های دوم بالکان (سال 1913) منجر شد که طی آن، بلغارستان سرزمین‌های وسیعی را که در جنگ اول بالکان تصرف کرده بود، از دست داد. در جنگ اول جهانی، بلغارستان در زمره متحدین آلمان بود. پس از پایان جنگ اول جهانی نیز بلغارستان باز هم به آلمان و متحدینش پیوست و با حمایت آن‌ها، بخش‌هایی از صربستان و یونان را اشغال کرد. در مراحل پایانی جنگ دوم جهانی (سال 1944) شوروی به بلغارستان اعلان جنگ داد و به آن حمله کرد. طی این جنگ بخش‌هایی از بلغارستان به تصرف شوروی در آمد. در همان سال با توجه به شرایط به وجود آمده، دولت بلغارستان شرایط متارکه و تسلیم در جنگ با شوروی را پذیرفت. در همان دوران، دولتی ائتلافی و طرفدار شوروی بر سر کار آمد و مدتی بعد دولتی با گرایش کمونیستی، جای آن را گرفت. سلطنت در سال 1946 لغو و پس از آن در همان سال، جمهوری خلق بلغارستان تشکیل گردید. در پی این تغییرات، دولت قانون اساسی جدیدی وضع کرد که به موجب آن صنایع و معادن ملی شدند. بلغارستان در سال‌های نیمه دوم قرن حاضر از یک‌ سو همواره با همسایگان خود اختلافات مرزی داشته و از سوی دیگر درگیر اعتراضات آزادی‌خواهانه‌ مردم بوده است

 

ملاحظات جمعیتی و انسانی بلغارستان

 

بر اساس آمارهای موجود، جمعیت بلغارستان در سال 2008، حدود 7.5 میلیون نفر بوده است. این وضعیت تراکم 79.6 نفر را در هر کیلومتر مربع نشان می‌دهد. 71 درصد مردم بلغارستان در شهرها هستند و پرجمعیت‌ترین شهر آن صوفیا است که حدود 10.9 درصد جمعیت این کشور را در خود جای داده است.

از نظر توزیع سنی، 14.5 درصد از جمعیت آن را افراد کمتر از 14 سال، 63.1 درصد را افراد 15 تا 59 سال و 22.4 درصد را نیز افراد بالاتر از 60 سال تشکیل می‌دهند. متوسط عمر مردان در این کشور 69.9 سال و زنان 77.1 سال است. در بلغارستان میزان تولد 10.7 در هزار، میزان مرگ و میر 14.2 در هزار و رشد جمعیت منهای 3.5- درصد است. همچنین، میزان مرگ و میر کودکان نیز 9.2 نفر در هر هزار نوزاد است. اغلب اقوام این کشور را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند که ترکیبی از تیره‌های بلغار (85 درصد)، ترک (9 درصد)، یونانی، ارمنی و کولی هستند. 70 درصد مردم بلغارستان آیین ارتدوکس دارند و 30 درصد بقیه نیز دارای آئین‌های دیگر هستند. گفتنی است که گسترش اسلام در بلغارستان، ریشه در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی دارد. در حال حاضر مسلمانان بلغارستان را ترک‌ها، پوماک‌ها، تاتارها، کولی‌ها، و قزلباش‌ها تشکیل می‌دهند. با وجود این ترک‌ها بزرگ‌ترین گروه مسلمان بلغارستان هستند. آن‌ها از زمان حکمرانی عثمانیان در بلغارستان سکنی گزیده‌اند و دوران طولانی حضور آنان در بلغارستان (1295تا 1878) تغییرات آشکاری در سبک زندگی آن‌ها به وجود آورده است.

 

مشترکات زبانی میان زبان بلغاری و فارسی

 

برای یافتن مشترکات زبانی میان زبان فارسی و بلغاری باید از دو نظر آن را بررسی کرد. زبان فارسی و زبان بلغاری ریشه هند و اروپایی‌ دارند.

از آن جا که تا پیش از پیدایش زبان ترکی جدید (اوایل قرن 20 در ترکیه) زبان ترکی اصطلاحات فارسی و عربی زیادی داشت و کشور بلغارستان نیز 5 قرن تحت حاکمیت ترک‌های عثمانی بود به همین علت زبان آن‌ها از زبان ترک‌ها تأثیر پذیرفته است. بنابراین، واژه‌های مشابه و هم ریشه در میان این دو زبان بسیار یافت می‌شود. واژه‌هایی مانند قسمت، پرده، جوراب، کبریت جزء این تشابهات زبانی است. تاکنون قریب به 500 واژه با ریشه فارسی (نه ترکی و نه عربی) در زبان بلغاری شناسایی شده است.

 

مهاجرت بلغارها و مهاجر‌پذیری بلغارستان

 

با توجه به اینکه در دوران حاکمیت کمونیست‌ها، کشور بلغارستان به‌عنوان استان شانزدهم و حیات خلوت روسیه در بالکان و در واقع یکی از پایگاه‌های اساسی کمونیست به‌شمار می‌آمد، تعداد زیادی از افرادی که در کشورهای مختلف شرقی و غربی، به اندیشه‌های کمونیستی و مارکسیستی تمایل داشتند، به این کشور مهاجرت کردند، اما درباره مقوله مهاجرت سرمایه گذاری بلغارستان باید به دو نکته اساسی توجه داشت:
 ایرانیان مقیم بلغارستان به دو گروه تقسیم می‌شوند: ایرانیانی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وارد این کشور شده‌اند و ایرانیانی که بعد از پیروزی انقلاب به بلغارستان مهاجرت کرده‌اند. بیشتر ایرانیانی که قبل از پیروزی انقلاب به این کشور مهاجرت نموده‌اند، تاریخ ورودشان به سال‌های 1330 هجری شمسی و پس از آن برمی‌گردد که آن را باید ناشی از گرایشات سیاسی آن‌ها، دانست. به دلیل پراکنده شدن اعضای حزب توده در شوروی و کشورهای بلوک شرق سابق، تعدادی از آن‌ها نیز در بلغارستان اقامت نمودند. اغلب این گروه پس از ازدواج با اتباع بلغاری و اخذ تابعیت این کشور و یا اخذ پناهندگی به مرور ارتباط خود را با ایران کاهش دادند.

 

ملاحظات سیاسی بلغارستان

بلغارستان را چهارراه فرهنگ‌های مختلف می‌دانند. کشوری که در بالکان به مثابه خاورمیانه در آسیا، در منطقه‌ای حساس و با تاریخی پرفراز و نشیب واقع شده است.
 نگاهی به گذشته تاریخی بلغارستان، از زمان هجوم و غلبه عثمانی‌ها و سپس کمونیسم به عنوان عضو متحد بلوک شرق، نشان می‌دهد که این کشور در مقاطع مختلف تاریخی خود، محل تعارض‌های بسیاری بوده است.
 بر اساس یک فرضیه‌ و بنا به گفته‌های برخی از مورخان و کارشناسان تاریخی بلغارستان و همچنین پرفسور بوژیدار دیمیتروف وزیر امور بلغاری‌های خارج از کشور و رئیس موزه ملی بلغارستان که خود یکی از پایه‌گذاران امروزی این فرضیه است، بلغارها از اقوام زیرمجموعه ی ایرانی در مجموعه اقوام هند و اروپایی هستند. منشأ نژاد آن‌ها از سرزمینی واقع در کوه‌های هندوکش در شمال افغانستان است. برخی نیز عقیده دارند که سرزمین ‌بانی که در کتیبه‌های هندی موجود است و در زبان یونانی و لاتینی باکتریا نام دارد، در اصل همان سرزمین بلغار است که در قرن چهارم پیش از میلاد در برابر اسکندر مقدونی مقاومت کردند. مشخصات و خصوصیات فیزیکی و بدنی و چهره بلغارها بر اساس شواهد، مانند ایرانیان معاصر است که پس از مهاجرت و ساکن شدن در کناره‌های دریای سیاه و ادغام با اقوام دیگر، خصوصیات بلغاری‌های امروزی را کسب کرده‌اند. حکومت مادها در حدود هفت قرن پیش از میلاد تا فروپاشی امپراتوری ساسانی در قرن هفتم پس از میلاد، یعنی سیزده قرن به عنوان قدرت جهانی حضور داشت. در نتیجه بلغارها با حضور خان اسپاروخ اولین دولت مستقل بلغاری را در کنار امپراتوری بیزانس تشکیل دادند که شباهت‌های زیادی با ایرانیان در زمان ساسانیان داشتند.

 

نظام حکومتی و ساختار سیاسی بلغارستان

 

نظام حکومتی بلغارستان از نوع جمهوری است. قوه مقننه از یک پارلمان با دوره نمایندگی چهار ساله، تشکیل شده است. قانون اساسی آن در سال 1991 تدوین و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، بلغارستان از 28 استان و یک ناحیه‌ شهری تشکیل شده است که زیر نظر یک شورای انتخابی اداره می‌شوند. بلغارستان در سال 1878 مستقل شده و روز ملی آن سوم مارس است.

 

نوع حکومت بلغارستان

 

نوع حکومت بلغارستان جمهوری پارلمانی است که در آن رییس جمهور رهبر است و با رأی مستقیم مردم برای مدت چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور این کشور یک معاون دارد که در غیاب او به امورات کشور رسیدگی می‌کند. قانون اساسی در 13 جولای 1991 در مجلس مؤسسان تصویب شد و همه قراردادهای امضا شده دولت باید به تأیید مجلس ملی برسند. قدرت، طبق قانون اساسی بین قوه‌های مقننه، قضاییه و مجریه تقسیم می‌شود.

 

تاریخچه پیدایش ادیان، مذاهب و فرقه‌ها بلغارستان

 

مسیحیت ارتدوکس: طبق قانون اساسی بلغارستان، مسیحیت ارتدوکس دین سنتی مردم بلغارستان است. در حدود سال 860 دو کشیش‌ یونانی کریل (کنستانتین) و متدی، کتاب مقدس را به زبان اسلاوی ترجمه کردند و بدین‌گونه مسیحیت ارتدوکس یونانی را به اسلاوها که شامل برخی از ساکنان بلغارستان نیز می‌شود، هدیه کردند. پس از آن دین غالب مردم این کشور همواره مسیحیت ارتدوکس بوده است. زبان گفتاری و نوشتاری آنها نیز تحت ‌تأثیر ترجمه کتاب مقدس، شکل خاصی به خود گرفت. عبارات و کلمات زبان یونانی، عبری و لاتین در خلال ترجمه وارد زبان آنها شد. طی قرن‌های اخیر، مسیحیت کاتولیک و پروتستان نیز اقلیت ضعیفی را در این کشور شامل می‌شوند.

 

تاریخچه حضور مسلمانان در بلغارستان

 

تاریخچه و نحوه ی حضور اسلام در بلغارستان یکی از بحث برانگیزترین مسایلی بوده است که همواره میان محققان ترک و بلغاری وجود داشته است. به ظاهر بر اساس شواهد موجود، پس از حمله عثمانی‌ها به شبه جزیره بالکان دین اسلام در این کشور شکل گرفت. مورخان بلغاری ادعا می‌کنند که رواج اسلام در این کشور با زور و خشونت همراه بوده، در حالی که محققان ترک مدعی‌اند توسعه اسلام در زمان حاکمیت عثمانی نه از راه فشار بلکه از سوی کسانی‌که آن‌ها را «درویش» می‌خوانند، رواج یافته است. همچنین ازدواج سربازان ترک عثمانی با زنان بلغاری و تشکیل خانواده، همه و همه موجب گسترش اسلام شده است.

 

ادیان مختلف در بلغارستان

 

مذاهب مسلمانان: مذهب بیشتر مسلمانان بلغارستان که جمعیتی در حدود 12 درصد جمعیت بلغارستان را تشکیل می‌دهند، سنی حنفی است. در این میان همچنان که گفته شد شیعیان علوی و بکتاش‌ها نیز حضور دارند. علویان با نام قزلباش نیز شناخته می‌شوند.

یهود: تعداد اندکی یهودی در بلغارستان زندگی می‌کنند (حدود 5000 نفر) که آن‌ها هم صاحب کنیسه هستند. دین یهود از قدیم یکی از ادیان موجود در این کشور و در شبه جزیره بالکان بوده است.

دیگر ادیان: پس از فروپاشی نظام کمونیست و آزادسازی فعالیت‌های مذهبی، بسیاری از نحله‌ها و فرقه‌های دینی از سراسر جهان چون بودایی، شینتو و هندو و غیره به این کشور وارد شده و به تبلیغ آیین خویش می‌پردازند.

 

پول رایج بلغارستان

 

پول رایج در کشور بلغارستان لو است. از این واژه در جمع به صورت لوا استفاده می‌شود. این پول تا سال 1999 به خاطر وضعیت پریشان اقتصادی و پس از سقوط حاکمیت کمونیست بسیار ضعیف شده و اعتبار خود را از دست داده بود. اما با توجهات جدیدی که شده است، اکنون یکی از با ثبات‌ترین پول‌های منطقه محسوب می‌شود.

 

ویژگی‌های نظام آموزشی بلغارستان

 

در تاریخ کشور بلغارستان، نظام تحصیلی این کشور با ثبات و پیشرفته بوده است. طبق قانون اساسی، تحصیل در مدارس دولتی رایگان و تا سن 16 سالگی اجباری است. شبکه مدارس بلغارستان شامل 3717 مدرسه دولتی و خصوصی است.

 

ایران در متون آموزشی بلغارستان

 

به طور معمول از نام کشورهای جهان در متون آموزشی سطوح مختلف هر کشوری استفاده می‌شود. یکی از متون عمومی آموزشی بلغارستان که در آن از کشور ایران نام برده شده، کتاب تاریخ سال دهم دبیرستان است که در آن به تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه در قرن بیستم اشاره شده است. در این بخش از کتاب، درباره جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز مطالبی به چشم می‌خورد. در دوره آموزش عالی نیز فرهنگ و تمدن ایران جزء دروس اصلی رشته زبان فارسی و مرکز ثقل مباحث این رشته است. همچنین، در رشته تاریخ دانشگاه نیز، مباحثی از تمدن کهن ایران و سلسله حاکمان آن همچون هخامنشیان و دیگر سلسله پادشاهان ایران زمین نقل شده است.

 

صنعت توریسم در بلغارستان

 

به رغم این که بلغارستان از نظر طبیعی زیبایی‌های فراوانی دارد، اما از نظر توریستی نسبت به همه کشورهای توریستی جهان به خوبی معرفی نشده است. مهم‌ترین عامل توریستی بودن بلغارستان طبیعت زیبا و مناظر بدیع طبیعی آن است. بلغارستان در کنار بازارهای کلان اروپا قرار دارد و کشور آرام و امنی است که شرایط مناسب برای استراحت و تفریح را دارد.

 

تعطیلات کشوری بلغارستان

 

مهم‌ترین تعطیلات رسمی کشور بلغارستان عبارت‌اند از:

 1. اول ژانویه: سال نو
 2. سوم مارس: روز ملی بلغارستان
 3. اول می: روز جهانی کارگر
 4. بیست و چهارم می: روز فرهنگ و الفبای بلغارستان
 5. 6 سپتامبر: روز اتحاد بلغارستان در سال 1885
 6. 22 سپتامبر: روز استقلال بلغارستان
 7. اول نوامبر: روز رهبران روحانی
 8. 24 تا 26 دسامبر: شب کریسمس و ایام کریسمس

  تعطیلات دیگر بلغارستان که جنبه مردمی بالایی دارند:
   
 9. 11 ژانویه: روز جشن سنتی کولی‌ها در شهر پرنیک و دوپنیتا
 10. 14 فوریه: روز عاشقان
 11. 8 مارس: روز زن و مادر
 12. اول آوریل: روز شوخی
 13. اول ژوئن: روز کودکان
 14. روز آغاز ژوئن: جشنواره گل رُز در کازانلیک
 15. دوم ژوئن: روز مردانی که در راه آزادی بلغارستان کشته شدند
 16. 15 سپتامبر: روز آغاز مدارس
 17. 8 دسامبر: روز دانشجو

اقامت و شهروندی بلغارستانبلغارستان یکی از کشورهای شبه جزیره بالکان است که دروازه ورود آسیا به اروپا محسوب می‌شود. این کشور را چهارراه فرهنگ‌های مختلف می‌دانند. کشوری که در بالکان به مثابه ی خاورمیانه در آسیا است، در منطقه‌ای حساس و تاریخی پر فراز و نشیب واقع شده است. این کشور مدت‌ها عضو متحد بلوک شرق به شمار می‌آمد، اما در طی دو دهه گذشته خود را از قید و بند کمونیسم رها ساخته و به این ترتیب تاریخ جدیدی برای بلغارستان در حال رقم خوردن است. با برنامه‌ریزی‌های کلان صورت گرفته در این کشور، گام‌های توسعه از جنبه‌های مختلف در حال طی شدن است. این کشور در شرف پیوستن به «شنگن» است، تا جایی که همه اقدامات لازم در این زمینه انجام شده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا با پذیرش بلغارستان به عنوان یکی از اعضای اتحادیه، زمینه ی پیوستن این کشور به کشورهای شنگن را در بهار سال 2011 فراهم کرده‌اند.
فرصت ‌اقامت در اتحاديه اروپا، از مزايای خاصی چون هزينه‌ پايين مديريت کسب و کار، ماليات كم، رشد قدرتمند اقتصادی، ثبات سياسی، سرمايه‌گذاری مستقيم خارجی نيرومند، جايگاه‌های استراتژی، نظام توانمند تحصيلی و كيفيت بالا و نظایر آن برخوردار است. از این‌رو مهاجرت به اتحادیه ی اروپا از طریق مهاجرت سرمایه‌گذاری بلغارستان و اخذ پاسپورت این کشور، مورد استقبال علاقه مندان و کارآفرینان قرار گرفته است.
با وجود استقبال کارآفرينان و سرمايه‌گذاران از اين طرح‌، نکته مهم آن است که هدف اصلی اغلب متقاضيان، جهت اقدام و گرفتن اقامت بلغارستان، به دست آوردن فرصت‌ اقامت در اتحاديه ی اروپا است. از اين‌رو، در اين جا اين سؤال مهم مطرح می شود که: «چرا مهاجرت تجاری به اتحاديه اروپا از طريق بلغارستان انجام می گيرد؟»
در پاسخ به اين سؤال بايد به چند نکته مهم توجه کرد: نکته اول اين که، مهاجرت مستقيم به کشورهای عضو اتحاديه اروپا کاری بسيار مشکل است، پس بلغارستان می‌تواند دروازه ورود متقاضیان به اتحادیه اروپا باشد. چرا که علاقه‌مندان با دریافت شهروندی و پاسپورت یک کشور عضو اتحاديه اروپا، قادرند بدون هيچ گونه محدوديتی به هر يک از کشورهای عضو، نقل مکان کرده و به کسب و کار مورد علاقه خود بپردازند. نکته دیگر و مهم‌تر، چنان که ذکر شد، اين است که، بلغارستان در شرف پيوستن به "شنگن"‌ است. با پیوستن این کشور به شنگن، متقاضیان سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانند به طور آزادانه در کلیه ی کشورهای عضو اتحادیه تردد کنند. نکته چهارم اين که، دولت‌مردان بلغارستان با درک شرايط و موقعيت و فرصت‌های فراهم شده، تلاش بسياری در جلب نظر کارآفرينان و سرمايه‌گذاران ساير کشورها به سمت بلغارستان داشته‌اند؛ به طوری که 29 آوريل 2009، پارلمان بلغارستان طرحی (طرح تغييرات و افزايش قانون تشويق سرمايه‌گذاری) را به تصويب رساند که بيانگر چارچوب و ساز و کار سرمايه‌گذاری جهت اخذ اقامت دايم و در پايان تابعيت آن كشور است كه بر پايه‌ی الگوی مهاجرت سرمايه‌گذاری در كانادا بنا شده است. اين طرح برای اولين بار در دولت بلغارستان بنيان نهاده شد و با بيش از سه سال كار مطالعاتی دولت بلغارستان و با پيگيری گروه‌های متفاوت مانند گروه‌های بانكی داخلی و خارجی، پارلمانی، اقتصاد و دارايی، مدنی، بين‌المللی به‌ويژه با به كارگيری بخش‌های حقوقی آن ها و جز اين‌ها به تصويب رسيد.


با اعلام اين برنامه، بسياري از کارآفرينان و سرمايه‌گذاران علاقه‌مند به فعاليت و تأسيس کسب و کار در اتحاديه اروپا، زمينه و فرصت مناسبي براي مهاجرت به کشورهاي عضو اتحاديه اروپا را از طريق بلغارستان پيدا کرده‌اند. در اين زمينه شركت كنكاش به عنوان پيشروترين مؤسسه ‌در امر مهاجرت، ضمن حضور در سمينارهای مختلف توجيهی و ديدارهای مكرر از كشور بلغارستان، به عنوان اولين شركت، فعاليت خود را در زمينه‌ ی خدمات عزيمت به اتحاديه اروپا از طريق سرمايه‌گذاری در بلغارستان، عرضه می كند. با يادآوری اين مطالب، سؤال ديگري که ممکن است مطرح شود اين است که «در طی فرايند مهاجرت به اتحاديه ی اروپا از طريق سرمايه‌گذاری در بلغارستان، کمک‌ها و خدمات شرکت کنکاش چه تأثيری در تسهيل اين فرايند دارد؟»
در پاسخ بايد گفت: اقدام به چنين كاری نيازمند انگيزه، ميل به خواستن، استعداد و نيز نيازمند پژوهش و برنامه‌ريزی است. همانند بازی شطرنج موفقيت در يك كسب و كار با قاطعيت شروع می شود، و با نظم و برنامه و سخت‌كوشی و تلاش كردن، می توان به نتيجه مفيد رسيد. كارآفرينان برای افزايش موفقيت، بايد اهداف و برنامه‌هاي خود را ارزيابي کرده سپس از اين اطلاعات برای ساختن و به وجود آوردن يك طرح كسب و كار جامع و درست، استفاده كنند. به اين ترتيب، می توان گفت كه در كسب و كار هيچ ضمانتی نيست، اما مؤسسان كسب و كارها می توانند با طرح يك نقشه ی مناسب و بررسي دقيق آن موفقيت خود را افزايش دهند. آنان بايد در ابتدا ضعف‌ها و قوت‌های خود را به عنوان يك كارآفرين ارزيابی کنند. اين ارزيابی ها با استفاده از شاخص‌های خاصی انجام می گيرد كه شايد هر کسی توان انجام آن را نداشته باشد. بنابراين، می توان چنين نتيجه‌گيری كرد كه شروع يك كسب و كار از جالب‌ترين عملكردهايی است كه يك فرد می تواند داشته باشد و به همين دليل بيش از 10 ميليون نفر در هر سال كسب و كار جديدی را آغاز می كنند. اما به منظور تأسيس كسب و كار جديد و ورود به حوزه‌ كارآفرينی و تضمين تداوم، استمرار و پايداری آن در طول زمان، نیاز به هدف‌گذاری، خط‌ مشی گذاری، برنامه‌ريزی و آشنايی با فرايندهای تأسيس و مديريت آن اجتناب ناپذير است. از اين‌رو، كارآفرينان بايد قبل از ورود به حوزه‌ ی كسب و كار با كسب اطلاعات لازم و انجام امكان‌سنجی های به‌موقع، نسبت به كم و كيف و شرايط كار از ابعاد مختلف (اعم از محيطی، قوانين و مقررات، صنعت، رقبا، وضعيت نيروی انسانی، منابع مالی، خدمات حمايتی و مانند آن) شناخت داشته باشند. به طور قطع اين اقدامات و ارزيابی ها از توان اغلب كارآفرينان خارج است. بنابراين، آنان بايد قبل از هر گونه اقدام عملياتی در اين مسير پيچيده، با مراجعه به مشاوران با تجربه و متخصص، ضمن كاهش ميزان مخاطرات در ورود به كسب و كار جديد، موفقيت خود را در آن تضمين كنند.


شركت مشاوران كنكاش ‌با داشتن دانش و تجربه بسيار در زمينه عرضه خدمات مشاوره‌ای به سرمايه‌گذاران و كارآفرينان مهاجر به اتحاديه ی اروپا، با توجه به وظيفه خود، همواره در صدد رفع ابهامات و توسعه اطلاعات و آگاهی های هموطنان و به‌ويژه موكلان محترم اين شركت است. اين شركت در سال 1374 فعاليت خود را با همكاری اعضای كانون وكلای كانادا، آغاز کرد. ما بر اين باوريم كه مهاجر موفق، گذشته از حرفه ‌و فن خود، بايد توشه‌ پرباری از دانش و اطلاعات در زمينه فلسفه‌ مهاجرت، مهاجر و سرزمين جديد داشته باشد. در اين زمينه شركت کنکاش طي سال‌هاي اخير، نسبت به تهيه‌ مطالب مختلف در قالب کتاب‌ها و لوح‌های فشرده، و خبرنامه‌های ماهيانه همت گماشته است. كتاب حاضر، نمونه‌ای از فعاليت‌هاي فرهنگي ـ آموزشي محصول اين شركت است كه اميد می رود سودمند واقع شود.


كتاب اروپا سرزمین ملیت ها تألیف محمود محمودی (دانلود) كه برای بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات سرمايه‌گذاران و كارآفرينان و راهنمايی عملی آنان به منظور اقدام به راه‌اندازی و مديريت كسب و كارهاي جديد در اتحاديه اروپا به نگارش در آمده، در چهار فصل تهیه شده است. فصل اول، شرایط و فرایند مهاجرت به اتحادیه اروپا را مورد توجه قرار داده است. این فصل طوری تدوین شدهه است که محتوای آن می‌تواند به عنوان راهنمای عملی متقاضیان مهاجرت به اتحادیه اروپا از طریق بلغارستان محسوب شود. متقاضیان مهاجرت با مطالعه این فصل می‌توانند نسبت به شرایط خود و فرایند آن جهت اقدام، اطلاعات مناسبی کسب کنند. فصل دوم، به تفصيل کشور بلغارستان را از ابعاد مختلف جغرافيايی، سياسی، اقتصادی، اجتماعی و نظایر آن، شرح داده است. با مطالعه  این فصل علاقه مندان می‌توانند از کلیت کشور بلغارستان از ابعاد مختلف شناخت نسبی به دست آورند. فصل سوم این کتاب به اتحادیه اروپا و ویزای شنگن پرداخته است. با توجه به اين که کشور بلغارستان تا سال 2011 عضو کشورهای اتحاديه اروپا خواهد شد، شناخت اتحادیه اروپا، کشورهای عضو و مزیت‌های مترتب بر آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اخذ ویزای شنگن یکی از مزیت‌های اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. از این رو در این فصل ويزای شنگن نیز به طور کامل توضيح داده شده است. در نهایت، فصل چهارم، به وضعيت سرمايه‌گذاری در کشور بلغارستان پرداخته است. با مطالعه این فصل علاقه مندان می‌توانند از شرایط سرمایه‌گذاری و شاخص‌های مرتبط با آن به صورت کمی کسب اطلاع کنند.

 

 

با ما همراه باشید smiley


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

نظر خود را ثبت کنید

برای ثبت نظر لازم است که وارد حساب کاربریتان شوید ، برای ورود کلیک کنید